3

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization-SEO) kapsamlı ve karışık bir alan olduğundan, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın fazlaca sıkıntılı bir yarış olduğunun farkına varmak çok önemlidir. Arama Motoru Optimizasyonundaki sayısız ayrıntı içinde kaybolmak basit ve yaygındır. Bu kısa makalede, programlama bilgisine sahip olmayan genel internet kullanıcılarının, Arama Motoru Optimizasyonu kavramını daha rahat anlamalarını sağlamak için organic SEO yöntemini basitçe anlatmaya çalışacağım.
Kanımca, SEO’yu veya herhangi bir mevzuyu anlamanın en basit yolu, temel bilgilerle başlamak ve bu detayları gündelik konularla ilişkilendirip, aralarındaki benzerliklere odaklanmaktir.
Bu çerçevede isterseniz, İnternet’in de tıpkı gerçek dünya gibi kıtalar, ülkeler, şehirler, kasablar, mahalleler ve bireylerin yaşadıkları evlerden oluştuğunu hayal ederek başlamış olalım. Her websitesi bir evin zemini ve sitenin her sayfasi o evin odaları gibi düşünülebilir.
Bir evin en iyi şekilde yaşanılabilir hale getirilmesi için lüzumlu faktörler şunlardır: inşaat, mobilya ve ulaşım. Söz konusu evin, sağlam bir temel üzerine, güçlü malzemeler kullanılarak ve dış mimarisi iyi düşünülerek inşaa edilmesi gerekir. Yapı tam olarak inşaa edildiği andan itibaren mobilya ve diğer eşyalarla donatılması ve son olarak ulaşım için yollarla erişilebilir olması gerekir.
Tam olarak yukarıda tanımlanan şekilde, bir websitesinin de Arama Motorlarında en iyi şekilde performans göstermesi için gerekli faktörler: Kod, İçerik ve Linklerdir.

Kod (inşaa – yapı)

Bir websitenin informasyon mimarisi, sitenin oluturulmasından önce dikkatli bir halde düşünülmeli ve planlanmalıdır. Daha sonrasında ustalaşmış standartlara uygun programlama kodunu kullanarak sitenin inşaa edilmesi gerekir. Bir evin tahta, tuğla yada çelikten yapılması şeklinde bir websitesi de farklı programlama dilleri kullanılarak yaratılabilir. Evin bulunmuş olduğu lokasyon ve çevresindeki diğer evlere uzaklığına gore, bazen belli programlama dillerini kullanmak diğerlerine göre daha iyi neticelar verebilir.

İçerik (mobilya)

Websitesi kodlama bittikten hemen sonrasında basit içi boş bir kabuktan faksızdır. Bir evin mobilyalara ihtiyaç duyduğu şeklinde bir websitesi de içeriğe ihtiyaç duyar. Mobilyaların ne kadar kalieteli ve yapıya uygun olursa site performansı da o kadar yüksek olur. Yine aynı şekilde, yüksek kaliteli ve amaca uygun içerik çok önem taşımaktadır. Ayrıca çok fazla yada yetersiz içerik site performansı için zararı dokunandır.
Bağlantılar-bağlantılar (taşımacılık-ulaşım)

Hem kiracılar için hemde misafirleri için eve ulaşmak ve evden ayrılmak rahat olmalıdır. Özel ve toplu taşımaya elverişli evler, yol ve işaret tabelalarıyla, ana yollar ve bulvarlarla çevrilidir. Tipik olarak daha yoğun daha kalabalık bir çevre ulaşım açısından daha çok tercih edilir ve o çevrede evlerin piyasa değeri daha yüksek olur.
Aynı şekilde başka web siteleriden bir siteye yönlenen bağlantılar (iç bağlantılar) ne kadar fazla ise, söz konusu sitenin bulunması kolaylaştığı gibi arama motoru sonuçlarında (piyasa değerine benzer) da daha yüksek sıralarda listelenmesi sağlanır. Bu çerçevede, sitenizin diğer sitelere verdiği erişimin (dis bağlantılar) kaliteli, mevzu ile alakali ve sıradan olması da hayli önemlidir. Bir evin önünden geçen yolun sıkca kullanılan ve şehir merkezine ulaşan bir yol olması, evin kıymetini küçük bir kasabaya giden bir patikaya nazaran daha çok arttırır.
Esaslarınızı Korumak

Kaliteli bir şekilde inşaa edilmiş, müthiş eşyalarla döşenmiş büyük bir evin ulaşımını sağlayacak bir yolu olmamasının, bu evi neredeyse değersiz kılacağı konusunda herkes hemfikirdir. Hatta farzedelim ki iyi inşaa edilmiş yoğun ticari bir bölgenin yanı başında bir eviniz var. Eğer içinde uyuyacak bir yatağınız bile yoksa bu evde yaşamazsınız. Aynı şekilde bir evin son olarak moda eşyalar ile döşenmiş olması ya da çok itibarlı bir mahallede yer alıyor olması, olası bir fırtına da tavanının akmayacağı anlamına gelmez. Eğer, web sitenizin SEOnun üç temel direği üzerine oturtulduğundan kararlı olamazsanız, web sitenizi pazarlarken akıntıya karşı kürek çekmeye hazır olmalısınız.Etiketler:,