facebook

Facebook Nereye Gidiyor?
Sosyal medya her geçen gün hayatımıza daha çok giriyor. Hatta son zamanlarda sosyal medya devlerinin birbirleri ile olan yarışlarından doğan yenilikler yardımıyla telefonu elimizden düşürmez olduk. Instagram Stories gelmiş, acaba Snapchat’ten iyi mi? Feysbuk Etkinlik uygulamasını getirmiş, EventBrite şimdi ne yapacak? Twitter bir atak yapmış olup eski haline dönecek mi, yoksa facebook onu da mı alacak?

Soruların hepsine dikkatlice bir bakın tüm toplumsal medya platformlarını yaptığı yüksek dozda vizyon içeren yenilikler ile sıkıştıran hangisi?

Cevap çok açık: facebook.

Peki ne yapmaya çalışıyor? Her gün farklı bir yenilik ile bizi şaşırtmak mı sadece amacı?

Hayır tam olarak bu olduğu söylenemez, feysbuk’un asıl amacı insanoğluın kafasında feysbuk = İnternetin Her Şeyi algısını oluşturabilmek. Yaptığı yenilikler ve kendisine kattığı uygulamalar ile de bu hedefine doğru sağlam bir halde aşama kaydediyor.

Son olarak çıkardığı market özelliği ile e-ticareti ve daha çok geliri hedefliyor, ilk denemesini hedef gruplarda yaptı bile. Alışveriş fakatçlı oluşturulan hedef gruplara satın al özelliği getirerek basit ticaret imkanı sağladı. Bunu facebook sayfalarına da getirerek adeta e-ticareti tekrar tanımlayacak ve hazır e-tecim sitelerinin sonunu getirebilecek. Bu sayede ürünlerinizin satışı üzerinden komisyon alarak kasasını doldurabileceği gibi her bir ürünün daha spesifik hedeflemeler ile reklam gelir modellerini de artırabileceği söylenebilir.

Özetle feysbuk tam bir vizyon abidesi. Sosyal medya aslına bakarsanız kendisiydi, bunu Instagram ile daha da güçlendirdi. Yavaş yavaş blog kavramını bünyesine topluyor, son çıkardığı market özelliği ile e-ticareti de bünyesine topluyor. Bir tek dijital dünya değil VR şeklinde yeni nesil teknolojilerin üzerine düşerek bu alanlarda da yenilikler yapıyor. Oculus Lift’i satın alması ile vakasın sonlandığini hiç sanmıyoruz 🙂

facebook insanları iyi analiz eden ve tanıdığı olan bir oluşum. Kullanıcılarının içerikten görsele döndüğünü çok hızlı idrakladı ve görsel etkileşimi artırdı. Görselden videoya olan dönüşümü algıladı bu yönde teknolojisini geliştirdi ve Youtube’a rakip olmaya aday bir video görüntüleme kapasitesine ulaştı. Daha hızlı pratik videolara odaklandı GIF özelliğini çıkardı.

Bizi bizlerden iyi tanıdığı olan facebook acaba başka hangi ihtiyaçlarımızı fark etti? Takipteyiz, bakalım daha nasıl bizi şaşırtacak 🙂Etiketler: