aa

Google’nın Mobil Cihazlar Üzerindeki tesiri

E-ticaret dünyasındaki fazlaca hızlı büyümenin arkasından gelişen çeşitli teknolojiler ile ülkemizde birkaç sene içinde gelişen en büyük sektörlerden bir tanesi de mobil SEO olarak bilinmektedir ki son aşama örutubet arz eden bir noktadır. Mobil SEO’nun önemi nedir? Google şirketinin mobil ürünler üstünde ürettiği çeşitli özel algoritma ve yazılımlar beraberinde arama motorlarının sıralama kriterleri üstünde çeşitli çalışmalar yapmak gerekir. Yurt dışında kullanılmakta olan bu sektör ülkemizde son yıllarda fazlaca gelişmiş durumdadır. Bunun sebebi ülkemizde artık mobil üstünden internete bağlanan kullanıcı sayısının milyonların üstüne çıkmasıdır. Bununla birlikte ise ülkemizin en büyük 3 büyük operatörü yapmış oldukları çeşitli çalışmalar vasıtası ile artık her an her türlü yerde internete bağlanabilmeleri için çok özel kampanyalar oluşturmaktadırlar.

Kurumsal Firmalar SEO Çalışmaları İçin Daha önlemli!

SEO çalışmaları günümüzde talebi ve çeşitli rekabetleri en çok ve en hızla artan çalışma sektörlerinden bir tanesidir.Kurumsal SEO neden önemlidir? SEO konusunda bu sektöre farklı gruplar tarafınca da odak noktası olabilmekte ve çok değişik manipülasyon ve suistimallere açık bir hale gelebilmektedir. Bunun şeklinde çok farklı fakatçlar ile bu sektöre giren kişiler SEO çalışmaları amacı ile büyük risk ve güven problemleri de oluşturabilmektedirler. İşte bu benzer biçimde durumlarda çeşitli kurumsal firmalar SEO çalışmaları amacı ile daha dikkatli ve çok daha tedirgin olabilmekteler. Kurumsal bir SEO çalışması, jenerik kelimelerin dışarısında kalan alanları da içerebilmektedir. Örnek vermek gerekirse oyun, haber kelimesi yerine, asansör, parke veya doğrudan şirket ismine yönelik çalışmaları da kapsayabilmektedir. Örnek vermek gerekirse kurumsal çalışmalar içinde, Konya evden eve nakliyat, Ankara geçirme şirketi gibi bölgelere nazaran de sektör grupları oluşabilmektedir.

SEO Üzerinde toplumsal Medya’nın Önemi ve tesiri

toplumsal medya olmadan SEO artık hiçbir şekilde düşünülemez bir hal almıştır. Toplumsal medyanın SEO üzerinde önemi nedir? 1 Aralık 2010 tarihinde Danny Sullivan’ın Google ve Bing beraberinde yapmış olduğu bir röportaj da Bing ve Google şirketi, Twitter’dan retweet ve tweetler le gelen çeşitli linklerin arama sonuçlarını belirleyen sinyallerden de birisi bulunduğunu belirtmiştir. Hatta bu iki arama devi de, bağlantıları paylaşmakta olan kullananların kaç kişiyi takip ettiğini ve yine kaç fert tarafınca takip edildiğinin de göz önünde bulundurulduğundan bahsetmişti. Bu demek oluyor ki tweet edilecek ve facebook sitesinde paylaşılmaya değecek içerikler üretmeliyiz. Aynı zamanda da SearchMetrics tarafınca düzenlenilen araştırma, feysbuk paylaşımlarının, backlinklerden çok daha etkili bulunduğunu da göz önüne sermiştir. Bu güne kadar gerçekeleşenler de bunu ispatlar niteliktedir.

İşe Yarar ve Kaliteli İçeriğin Önemi

Daha önceki başlıkta da Google ve Bing şirketinin Twitter kullanıcılarının follower/following sayılarını fazlaca önemsediğine değinmiştik. Google Twitter profillerini SEO açısından iyi mi değerlendiriyor? Bu demek oluyor ki 10 birey tarafınca takip edilerek 100 kişi takip eden Twitter profilinin göndermiş olduğu sinyal ile 100 fert tarafınca takip edilip 10 birey takip eden Twitter kullanıcısının göndermiş olduğu sinyaller aynı değildir. Bununla beraberinde Google+Authorship unsurunu da es geçmemeliyiz. Google Author Agent patentini 2005’te aldı ve Google+ ile beraberinde bu özelliği de hayata soktu. Google’ın G+ ve Google Authorship özelliklerini aynı gün içerisinde duyuyor olması da aslabir şekilde tesadüf değildir. Daha çok takipçi kazanmak ve çok daha fazla insan tarafınca G+ çevrelerine eklenmek için ne yapabiliriz? Önemli bilgiler ve son aşama önemli içerik paylaşabilmek doğal olarak ki de.Etiketler:, ,