1

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı deneyimi ve SEO, kişilerin site ve marka ile tüm etkileşimlerini kapsayan geniş süreçte, ziyaretçileri anlama ve onları amaçları doğrultusunda yönlendirme sanatıdır. Kullanıcı deneyimi ne sitede başlar ne de sitede sonlanmış olur, ürünün tesliminden iade edilme sürecine, sosyal medyadaki paylaşımlara kadar birçok site harici adım kullanıcıların markayla olan ilişkisini etkilediği için bir noktada kullanıcı deneyimi alanına girer.
Kullanıcı deneyimi her ne kadar kullanıcıyı ön planda tutuyor şeklinde gaslıkse de, asıl amacı şirketin karını arttırmaktan ibarettir. Bu süreçte mükemmel olan nokta ise, şirket fakatçlarını gerçekleştirirken kullanıcıların da süreçten maksimum şekilde yararlanmasıdır. Günümüzde tüketicilerin artan talep ve gereksinimlarını karşılamanın en iyi yolu, onların değer ve düşüncelerini anlayıp kullanıcılara pürüzsüz bir hizmet sunabilmektir.
Niçin UX?

UX kafanızı karıştırmasın, kullanıcı deneyimi doğrusu User Experience şu demek oluyor ki UX olarak karşınıza çıkabilir çoğu kaynakta.
UX kısa ve uzun dönemde getiri sağlamakla beraber, klasik yöntemlerin herkes tarafınca uygulandığı piyasada sivrilmenize yardımcı olur. UX’in yararlarını birkaç ana başlıkta inceleyebiliriz.

Dönüşüm Oranları

Kullanıcı deneyimi dönüşüm oranlarını arttırmaya yönelik en kuvvetli enstrumanlardan biridir. Sitenize çeşitli yollarla çektiğiniz ziyaretçilerin, alım yapma, aplikasyon indirme gibi davranışlarını doğrusu dönüşüm diye tanımlayabiliriz. Her sitenin kuruluş amacına gore değişik dönüşüm hedefleri mevcuttur. E-tecim sitelerinde dönüşüm oranları satışlar üzerinden hesaplanırken, global düzeyde %3 civarındadır.

Sıradan bir örnekle;
Sitenize gelen her yüz kişiden üçü alım yapıyorken, kullanıcı deneyimini arttırıp bu sayıyı dörde çıkarabilirsek, kısa dönemde satışlarda %33’lük bir artışa imza atabiliriz.

Kullanıcı Sadakati

Kullanıcılara kötü bir tecrübe sunuyorsanız sitenize geri dönmelerini bekleyemezsiniz, onları kaybetmekle kalmaz hem de rakiplerinize altın siniye sunmuş olmuş olursunuz. Marka değerini arttırmak ve sadık kullanıcılar edinmek, kaliteli ve sorunsuz bir edinim sunmakla başlar.

Kullanıcı Memnuniyeti

aslolan amaçladığımız ve bütün adımların birleştiği nokta olarak bakabiliriz kullanıcı memnuniyetine. Ziyaretçilere naturel, kullanışlı ve sıradan bir süreç sunduğunuz vakit, satışlarınız artar, sadık ve memnun bir müşteri kitlesi kazanırsınız.

Kullanıcı Deneyimi Nelere Bağlıdır?

Görsel Dizayn

Yeni kullanıcılar için ilk izlenim çok önemlidir bu yüzden sitenizdeki her renk, her resim ve her yazı birbiri ile uyum içinde olmakla beraber doğru şekilde konumlandırılıp, ziyaretçilerin gözünü yormayacak bir bütmeşhurk sağlanmalıdır.

İçerik Düzenlemesi

Sitenizdeki ürünlerden tutun bütün ifade, video ve resimler bir araya gelmiş olarak içeriğinizi oluştururlar. Özellikle SEO yardımıyla anahtar kelimeler ile siteye düşen kullanıcıları aradıkları kelime ile uyuşan ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir içerikle karşılamanız gerekmektedir. Aksi takdirde uzun SEO çalışmaları yardımıyla kazandığınız ziyaretçiyi birkaç saniyede kaybedersiniz.

Kullanış Kolaylığı

Sadık kullananlarınız sitenize alışmış olup her aradıklarını kolayca bulabilseler de siteniz yeni ziyaretçiler için yepyeni bir denizdir. Kullanıcılara bu yolculuklarında yol göstermek görsel dizayn ve içeriğe bağlı olup, tüm kullanıcıların vakit kazanmasını ve siteyi yeniden ziyaret etmesini sağlar.

Kullanıcı deneyimi hakkında hizmetlerimizi öğrenmek için kurumsal sitemize göz atabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi ve SEO İlişkisi

Kullanıcı deneyiminin yalnız siteye gelen ziyaretçileri etkilediği düşünülse de, sıralamalar üzerinde de etkisi olup bu tesir her geçen gün artmaktadır. Ziyaretçilerin sitede geçirdiği süre, gezdirilmiş olduğu sayfa sayısı gibi faktörler Google tarafından dikkate alınıp, sitenin sıralamasını naturel olarak da SEO çalışmalarını etkilemektedir.

UX üzerine meydana getirilen yatırımlar sitedeki dönüşümleri arttırırken bununla beraber siteye gelen ziyaretçi sayısını yükseltmeye de destek verir. Bir taşla iki kuş vuran kullanıcı deneyimi önümüzdeki yıllarda kendinden çok söz ettirecek benzer biçimde duruyor.Etiketler: