11

Site içi Link İnşası – Site İçi SEO 

Google sıralamalarına etki eden faktörler içinde yer edinen site içi bağlantı inşası faktörleri de site içi SEO çalışmaları kapsamında fazlaca önemli bir konumdadır. Çünkü Google sıralamalarına etki eden yüzlerce kriter vardır. Site sıralamasını yükseltmek ve siteyi Google’da üst sıralarda tutabilmek için Google sıralamalarına tesir eden bu faktörleri bilmek ve doğru olarak uygulamak gerekir. Şimdi bu yazımızda ise site içi SEO’da site içi link inşası faktörlerinden bahsedeceğiz.
Sayfa içi Yönlendirilen Bağlantı Adedi

Yazılarınız içinde kullandığınız iç linklerin sayısına da yine dikkat etmelisiniz. Bir yazı içerisindeki iç link sayısı, dış link sayısından fazla olmamalıdır. Bir yazı içerisinden bir başka yazıya yönlendirilen iç linklerin sayısı, diğer yazılarınıza yönlendirilen iç link sayısı ile kıyaslanarak önem derecesi tespit edilmektedir. Bu vaziyet sayfa otoritesine tesir eden bir durumdur.

Sayfa içi Yönlendirilen Bağlantı Kalitesi

Sayfanızla ilişkili olmayan bir siteden ya da Trustrank kıymeti olmayan bir siteden bağlantı almayın. Bunun yerine sitenizdeki yazılarınız içinde birbirlerine linkler vermeniz daha faydalı olacaktır. Sayfalarınıza almış olduğunız linkler, yazınızda anlattığınız konuyla alakalı, trafiği ve Trustrank kıymeti yüksek olan siteler olmalıdır.

Okunma Oranının Önemi

Web siteniz için yazmış olduğunuz yazı ve blog yazılarının okunma oranları da önem taşıyan bir faktördür. Yazınızı yazdınız, sitenize yüklediniz, Google tarafınca indexlendi ve şimdi sırada okunması kaldı. Ziyaretçilerin sitede kalma sürelerinin haricinde, sayfa içi kalma süresi ve sayfa içi sergilediği davranışlar ile Google okuma oranı tespitlerinde bulunmaktadır. Bir yazının okuma oranı ne kadar yüksekse, Google sıralaması da o denli yükselir. Rakip sitelerdeki benzer yazılardan daha iyi yerlerde olur. Okunma oranı yüksek olan yazılar sitenin de kalite derecesini artırmaktadır ve rakiplerle bir kıyaslama değeri olarak kullanılmaktadır.
Kullanıcı Dostu İçeriklerin Önemi

Kullanıcı dostu içerik; ziyaretçilerin araştırdığı konuyla alakalı detaylı, özgün bilgiler veren; video, resim vb. Materyallerle hazırlanmış içeriklerdir. Bu içerikler okuyucuyu sıkmadan yönlendiren ve tatmin eden bilgilerinden oluşmalıdır. Bu biçim yazılar sitedeki ziyaret süresini ve site trafiğini arttırıcı etkiye sahiptir. Bununla birlikte kullanıcı dostu içerikler, ziyaretçileri öteki yazıları da okumaya yöneltmektedir. Bu nedenle içeriklerinizi bu durumu dikkate alarak oluşturun.